Center plate for the most common antenna outlet inserts. The terminal opening “Sat” is closed, but it can be opened at the installation location. It is suitable for the 85mm cover frames. The surface is painted. Cleaning with a mild, standard household detergent. Be careful when cleaning with a powerful dissolvent.
Technical specification
Classification
| Suitable for degree of protection (IP): | IP20 |
Packing
| Package: | 1/10 |
| Unit: | PCS |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC000018 |
| Assembly arrangement: | Central cover plate |
| Utilization: | Other |
| Support ring: | No |
| With dust cover: | No |
| Outlet direction: | Straight |
| Imprintable label: | Without indication field |
| With imprint: | No |
| Mounting method: | Flush mounted (plaster) |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Thermoplastic |
| Halogen free: | No |
| Anti-bacterial treatment: | No |
| Surface protection: | Lacquered |
| Surface finishing: | Matt |
| Colour: | White |
| RAL-number (similar): | 9016 |
| Type of fastening: | Mounting with screw |
| Number of modules (module system): | 1 |
| With buses/couplings: | No |
| Suitable for number of connectors: | 3 |
| Device width: | 63 mm |
| Device height: | 18 mm |
| Device depth: | 63 mm |