Surface mounting box for a 1-gang unit for 85 mm width. This box is low, with a total height of 43 mm. This box is suitable for devices with maximum installation depth of 26 mm. The unit consists of bottom plate and upper part. Bio-circular plastics used in the bottom and centre plate.
Teknisk specifikation
Packning
| Förpackning: | 1/10/100/1200 |
| Enhet: | st |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC000080 |
| Suitable for modular domestic switching devices: | Nej |
| Number of units: | 1 |
| Mounting direction: | Horizontal and vertical |
| Shape: | Rectangular |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Thermoplastic |
| Halogen free: | Nej |
| Surface protection: | Untreated |
| Surface finishing: | Glossy |
| Colour: | White |
| RAL-number (similar): | 9003 |
| Transparent: | Nej |
| With cover frame: | Nej |
| With duct entry: | Nej |
| With cable entry: | Nej |
| With screw gland entry: | Nej |
| Shock resistant: | Nej |
| Degree of protection (IP): | IP21 |
| Width: | 85 mm |
| Height: | 43 mm |
| Depth: | 85 mm |