Push switch
1-gang 2-way push switch, 16A/250V, Impressivo, 1N terminal, white
Typ: 1466UC-84 Produkt ID: 2TKA00000430 GTIN: 6438199001425 Produkt ID: 2TKA00000430 J M N & } K
Pusch switch with screwless terminals. The terminals are for max 2 rigid wires. Including switch insert and rocker.
Teknisk specifikation
Elektriska värden
| Nominal voltage: | 250 V |
Klassificering
| Suitable for degree of protection (IP): | IP21 |
Packning
| Förpackning: | 1/10/100/1800 |
| Enhet: | st |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC000029 |
| Assembly arrangement: | Basic element with central cover plate |
| Model: | Single push button |
| Method of operation: | Push button |
| Number of contacts as normally open contact: | 2 |
| Contactless type: | Nej |
| Number of rockers: | 1 |
| Number of poles: | 1 |
| Rated current: | 16 A |
| With lighting: | Nej |
| With signal lamp: | Nej |
| Feedback-signal contact: | Nej |
| Connection type: | Push-in clamp |
| Mounting method: | Flush mounted (plaster) |
| Type of fastening: | Screw mounting |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Thermoplastic |
| Halogen free: | Ja |
| Anti-bacterial treatment: | Nej |
| Surface protection: | Untreated |
| Colour: | White |
| RAL-number (similar): | 9016 |
| Transparent: | Nej |
| Label space/information surface: | Nej |
| Impact strength: | IK00 |
| Device width: | 70 mm |
| Device height: | 40 mm |
| Device depth: | 70 mm |
| Min. depth of built-in installation box: | 15 mm |
| Compatible with Apple HomeKit: | Nej |
| Compatible with Google Assistant: | Nej |
| Compatible with Amazon Alexa: | Nej |
| IFTTT support available: | Nej |