Adapter
Adapter for DKS-system, D-type 9-pin connector
Typ: 1850EB Produkt ID: 2TKA000612G1 GTIN: 6438100605308 Produkt ID: 2TKA000612G1 K
The adapters 18xxEB and the center plates 1758-xx form the DKS-system. You can use the DKS-system to fix many kinds of tele-connectors to Impressivo- or Jussi-series.
Teknisk specifikation
Klassificering
| Suitable for degree of protection (IP): | IP20 |
Packning
| Förpackning: | 10/100 |
| Enhet: | st |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC000018 |
| Assembly arrangement: | Basic element |
| Utilization: | D-sub-miniature |
| Support ring: | Nej |
| With dust cover: | Nej |
| With hinged lid: | Nej |
| Outlet direction: | Straight |
| Imprintable label: | Without indication field |
| With imprint: | Nej |
| Mounting method: | Flush mounted (plaster) |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Thermoplastic |
| Halogen free: | Ja |
| Anti-bacterial treatment: | Nej |
| Surface protection: | Untreated |
| Surface finishing: | Matt |
| Colour: | Black |
| Transparent: | Nej |
| Suitable for number of connectors: | 1 |
| With strain relief: | Nej |
| Shielded buses: | Nej |
| Shielded housing: | Nej |
| Luster terminal: | Nej |
| With lighting: | Nej |
| Impact strength: | IK00 |
| Device width: | 45 mm |
| Device height: | 10 mm |
| Device depth: | 60 mm |