Junction box IP20
Junction box IP20, white, 60 x 60 mm
Typ: AP6 Produkt ID: 2TKA140006G1 GTIN: 6410016020062 Produkt ID: 2TKA140006G1 J M N L K
The AP6 square junction box is spacious and easy to wire. The box is equipped with an insulated 5-way connector. The transparent wire connector makes it easy to ensure sufficient wire depth. The maximum wire capacity per connector is 4 x 2,5 mm² or 6 x 1,5 mm². The box has 6 knock-outs, 2 of which are in the bottom. Made of halogen free material (IEC/61249-2-21).
Teknisk specifikation
Elektriska värden
| Rated voltage: | 400 V |
Klassificering
| Enclosure class: | IP20 |
Dimensions
| Weight: | 42 g |
| For conductor: | 2.5 mm² |
Colors
| Colour: | White |
| Colour code: | RAL9003 |
Packning
| Förpackning: | 10/100 |
| Enhet: | st |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC002600 |
| Model: | Junction box |
| Equipped with: | None |
| Shape: | Square |
| Mounting method: | Universal |
| Mounting in the soil: | Nej |
| Mounting under water: | Nej |
| Inlet from the rear: | Ja |
| Length: | 29 mm |
| Width: | 60 mm |
| Depth: | 60 mm |
| Tackable: | Nej |
| Number of inlets: | 8 |
| Type of housing feed-through: | Seal membrane |
| Material: | Plastic |
| Halogen free: | Ja |
| Surface protection: | Untreated |
| Colour: | White |
| Degree of protection (IP): | IP20 |
| Cover model: | Blind cover |
| Transparent cover: | Nej |
| Cover attachment: | Screwed |
| Castable: | Nej |
| With casting compound: | Nej |
| Sealable: | Nej |
| Rated insulation voltage Ui: | 230 V |
| With screening: | Nej |
| Weatherproof: | Nej |
| Operating temperature: | -15...60 °C |
| Explosion-tested version: | Nej |