Pot.equalizer bar
Potential equalizer bar, max. 70 mm² Cu
Type: AM4 Product ID: 2TKA110004G1 GTIN: 6410019130959 Product ID: 2TKA110004G1 K
AM4 Potential equalizer bar is a busbar inteded to to connect different earthing conductors in buildings. AM4 is equipped with 10pcs. of screw terminals of which two accepts conductors up to 70 mm² and the rest are for conductors up to 50 mm². The bar is made out of tinned copper alloy, fitted with galvanized screws and tracking resistant spacers insulating bar from installation medium. Intended to be installed through holes (Ø 6,0 mm) in spacers to installation medium. Peeling lenght of conductors is 15 mm. Terminal screws are with hex 5 head and their tightening torque is 10,0 Nm
Technical specification
Packing
| Package: | 5/50 |
| Unit: | PCS |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC001470 |
| Model: | Without covering cap |
| Insulator: | Yes |
| Explosion-tested version: | No |
| Height: | 173 mm |
| Width: | 16 mm |
| Length: | 37 mm |
| Number of connections round conductor 8 mm: | 5 |
| Number of connections round conductor 10 mm: | 5 |
| Number of connections round conductor 8-10 mm: | 5 |
| Material of contact rail: | Copper |
| Material of clamp: | Stainless steel V4A |
| Surface of the clamp: | Untreated |