Shuttered. DP cut off (P,N) Without PE monitoring. With connecting conductor and protection of downstream socket outlets. Rated actuating current: 30 mA. Release time: ≤ 30 ms. Short-circuit strength: 3000 A (with 25 A GL fuse). Current surge strength: 250 A (8/20) µs. With fixing claws. Rated frequency: 45-60 Hz.
Tekniset tiedot
Sähkösuureet
| Nominal current: | 16 A |
| Nominal voltage: | 250 V |
Luokitus
| Suitable for degree of protection (IP): | IP21 |
Pakkaus
| Paketti: | 1/1 |
| Yksikkö: | kpl |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC000125 |
| Number of active pins (round): | 2 |
| With signal lamp: | Ei |
| Number of units: | 1 |
| Number of phases: | 1 |
| Imprint/indication: | None |
| Connection type: | Push-in clamp |
| With hinged lid: | Ei |
| With enhanced contact protection: | Ei |
| Label space/information surface: | Ei |
| Colour: | White |
| RAL-number (similar): | 9003 |
| Metallic colour: | Ei |
| Transparent: | Ei |
| Lockable: | Ei |
| Eject-mechanism: | Ei |
| Insulated mounting: | Ei |
| With function lighting: | Ei |
| With orientation lighting: | Ei |
| Over voltage protection: | Ei |
| Fault current protection: | Ei |
| With miniature fuse: | Ei |
| Special power supply: | No special power supply |
| Mounting method: | Flush mounted (plaster) |
| Type of fastening: | Mounting with claw and screw |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Thermoplastic |
| Halogen free: | Kyllä |
| Surface protection: | Untreated |
| Surface finishing: | Glossy |
| Anti-bacterial treatment: | Ei |
| With loop through function: | Ei |
| With on/off switch: | Ei |
| Rotated central insert: | Ei |
| Frequency: | 50...60 Hz |
| Rated fault current: | 30 mA |
| Device width: | 71 mm |
| Device height: | 71 mm |
| Device depth: | 56 mm |