Surface mounting box
Surface mounting box, Impressivo, 85mm, h=41mm, 1-gang, anthracite
Tyyppi: 1721A-81 Tuotekoodi: 2TKA00001617 GTIN: 6438199003382 Tuotekoodi: 2TKA00001617 J M N L K
Impressivo flush mounting devices are installed in surface with surface mounting boxes. The box depth is not enough for electronic products, such as dimmers. The material is a durable high quality plastic. The surface is glossy and easy to keep clean. Cleaning with a mild, standard household detergent. Be careful when cleaning with a powerful dissolvent.
Tekniset tiedot
Luokitus
| Enclosure class: | IP20 |
Pakkaus
| Paketti: | 1/10/100/1200 |
| Yksikkö: | kpl |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC000080 |
| Assembly arrangement: | Surface mounted housing |
| Suitable for modular domestic switching devices: | Ei |
| Number of units: | 1 |
| Mounting direction: | Horizontal and vertical |
| Shape: | Rectangular |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Thermoplastic |
| Halogen free: | Kyllä |
| Surface protection: | Untreated |
| Surface finishing: | Glossy |
| Colour: | Anthracite |
| RAL-number (similar): | 7021 |
| Transparent: | Ei |
| With cover frame: | Ei |
| With duct entry: | Ei |
| With cable entry: | Ei |
| With screw gland entry: | Ei |
| Shock resistant: | Ei |
| Degree of protection (IP): | IP21 |
| Width: | 41 mm |
| Height: | 85 mm |
| Depth: | 85 mm |