Push switch
1-gang 1-way push switch, 10A/250V, Impressivo, 2 X-terminals, aluminum
Tyyppi: 1461A-83 Tuotekoodi: 2TKA00001606 GTIN: 6438199003276 Tuotekoodi: 2TKA00001606 J M N L & } K
Surface mounting switch with screwless terminals. The terminals are for max 2 solid or rigid wires. Including switch insert, rocker, surface mounting frame and bottom.
Tekniset tiedot
Sähkösuureet
| Nominal voltage: | 250 V |
Luokitus
| Suitable for degree of protection (IP): | IP21 |
Pakkaus
| Paketti: | 1/10/100/1200 |
| Yksikkö: | kpl |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC000029 |
| Assembly arrangement: | Basic element with complete housing |
| Model: | Single push button |
| Method of operation: | Push button |
| Number of contacts as normally open contact: | 1 |
| Contactless type: | Ei |
| Number of rockers: | 1 |
| Number of poles: | 1 |
| Rated current: | 16 A |
| With lighting: | Ei |
| With light source: | Ei |
| With signal lamp: | Ei |
| Feedback-signal contact: | Ei |
| Connection type: | Push-in clamp |
| Mounting method: | Surface mounted (plaster) |
| Type of fastening: | Screw mounting |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Thermoplastic |
| Halogen free: | Kyllä |
| Anti-bacterial treatment: | Ei |
| Surface protection: | Untreated |
| Surface finishing: | Matt |
| Colour: | Aluminium |
| RAL-number (similar): | 9006 |
| Transparent: | Ei |
| Label space/information surface: | Ei |
| Imprint: | None |
| Impact strength: | IK00 |
| Device width: | 85 mm |
| Device height: | 33 mm |
| Device depth: | 85 mm |
| Min. depth of built-in installation box: | 15 mm |
| Compatible with Apple HomeKit: | Ei |
| Compatible with Google Assistant: | Ei |
| Compatible with Amazon Alexa: | Ei |
| IFTTT support available: | Ei |