There are terminals for each contact of the socket outlet. The terminals are for max 2 solid or rigid wires. No X-terminals. A white color LED light (230V/2,5mA/0,6VA) is integrated into the socket outlet. The light can be controlled seperately or it can be connected to the socket terminals.
Tekniset tiedot
Sähkösuureet
| Nominal current: | 16 A |
| Nominal voltage: | 250 V |
Luokitus
| Suitable for degree of protection (IP): | IP20 |
Pakkaus
| Paketti: | 1 |
| Yksikkö: | kpl |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC000125 |
| Number of active pins (round): | 2 |
| With signal lamp: | Ei |
| Number of units: | 1 |
| Number of phases: | 1 |
| Imprint/indication: | None |
| With hinged lid: | Ei |
| With enhanced contact protection: | Kyllä |
| Label space/information surface: | Ei |
| Colour: | White |
| RAL-number (similar): | 9016 |
| Metallic colour: | Ei |
| Transparent: | Ei |
| Lockable: | Ei |
| Eject-mechanism: | Ei |
| Insulated mounting: | Kyllä |
| With function lighting: | Ei |
| With orientation lighting: | Kyllä |
| Over voltage protection: | Ei |
| Fault current protection: | Ei |
| With miniature fuse: | Ei |
| Special power supply: | Supplementary safety power supply (orange) |
| Mounting method: | Flush mounted (plaster) |
| Type of fastening: | Mounting with claw and screw |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Thermoplastic |
| Halogen free: | Kyllä |
| Surface protection: | Lacquered |
| Surface finishing: | Matt |
| Anti-bacterial treatment: | Ei |
| With loop through function: | Kyllä |
| With on/off switch: | Ei |
| Rotated central insert: | Ei |
| Impact strength: | IK03 |
| Device width: | 71 mm |
| Device height: | 71 mm |
| Device depth: | 46.5 mm |
| Min. depth of built-in installation box: | 32 mm |
| Compatible with Apple HomeKit: | Ei |
| Compatible with Amazon Alexa: | Ei |
| Compatible with Google Assistant: | Ei |
| IFTTT support available: | Ei |
| With Wi-Fi signal repeater: | Ei |
| With built-in bluetooth speaker: | Ei |