Switch
2-pole 2-gang 1-way switch, Impressivo, no X-terminals, white matt
Tyyppi: 10621UC-884 Tuotekoodi: 2TKA00002741 GTIN: 6438199009520 Tuotekoodi: 2TKA00002741 J & } K
Switch with screwless terminals. The terminals are for max 2 rigid wires. Including switch insert and rocker.
Tekniset tiedot
Sähkösuureet
| Nominal voltage: | 250 V |
| Rated current: | 16 AX |
Luokitus
| Suitable for degree of protection (IP): | IP21 |
Pakkaus
| Paketti: | 1/10/100/1800 |
| Yksikkö: | kpl |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC001590 |
| Wiring system: | 2-pole switch |
| Method of operation: | Rocker/button |
| Assembly arrangement: | Basic element with central cover plate |
| Push button switch: | Ei |
| Number of rockers: | 1 |
| Mounting method: | Flush mounted (plaster) |
| Type of fastening: | Screw mounting |
| With mounting plate: | Ei |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Thermoplastic |
| Halogen free: | Kyllä |
| Anti-bacterial treatment: | Ei |
| Surface protection: | Lacquered |
| Surface finishing: | Matt |
| Colour: | White |
| RAL-number (similar): | 9016 |
| Label space/information surface: | No |
| Illumination: | No |
| Rated current: | 16 A |
| Switching current for fluorescent lamps: | 16 AX |
| Feedback-signal contact: | Ei |
| Connection type: | Push-in clamp |
| Heating switch: | Ei |
| Washing machine switch: | Ei |
| Device width: | 70 mm |
| Device height: | 33 mm |
| Device depth: | 85 mm |
| Built-in depth: | 18 mm |
| Min. depth of built-in installation box: | 18 mm |
| Compatible with Apple HomeKit: | Ei |
| Compatible with Google Assistant: | Ei |
| Compatible with Amazon Alexa: | Ei |
| IFTTT support available: | Ei |