Switch insert
3-gang 1-way switch insert, 16AX/250V, no X-terminals, no lamp possibility
Tyyppi: 10631.00 Tuotekoodi: 2TKA000147G1 GTIN: 6418677328794 Tuotekoodi: 2TKA000147G1 J M N L & } K
1+1+1-switch insert without rockers. Rockers 1783-xx are suitable for the insert. The switch does not have X-terminals. No signal light possibility.
Tekniset tiedot
Sähkösuureet
| Nominal voltage: | 250 V |
| Rated current: | 16 A |
Luokitus
| Suitable for degree of protection (IP): | IP21 |
Pakkaus
| Paketti: | 10/100 |
| Yksikkö: | kpl |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC001590 |
| Wiring system: | Off switch 3x1-pole |
| Method of operation: | Rocker/button |
| Assembly arrangement: | Basic element |
| Push button switch: | Ei |
| Number of rockers: | 3 |
| Mounting method: | Flush mounted (plaster) |
| Type of fastening: | Screw mounting |
| With mounting plate: | Ei |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Thermoplastic |
| Halogen free: | Kyllä |
| Anti-bacterial treatment: | Ei |
| Surface protection: | Untreated |
| Surface finishing: | Matt |
| Colour: | White |
| RAL-number (similar): | 9016 |
| Label space/information surface: | No |
| Illumination: | No |
| Rated current: | 16 A |
| Switching current for fluorescent lamps: | 16 AX |
| Feedback-signal contact: | Ei |
| Connection type: | Other |
| Washing machine switch: | Ei |
| Device width: | 71 mm |
| Device height: | 34 mm |
| Device depth: | 71 mm |
| Built-in depth: | 17 mm |
| Min. depth of built-in installation box: | 17 mm |