Push switch insert
Push switch insert 10A/250V, for up/down control
Tyyppi: 2020/4U-101 Tuotekoodi: 2TKA000640G1 GTIN: 6418677304217 Tuotekoodi: 2TKA000640G1 K
Push switch insert without rocker. Use e.g. for controlling opening/closing of blinds and shutters. By the construction it is disabled to push the both rockers simultaneously.
Tekniset tiedot
Sähkösuureet
| Nominal voltage: | 250 V |
| Rated current: | 10 A |
Luokitus
| Suitable for degree of protection (IP): | IP20 |
Pakkaus
| Paketti: | 10/100 |
| Yksikkö: | kpl |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC000029 |
| Assembly arrangement: | Basic element with central cover plate |
| Model: | Group push button |
| Method of operation: | Push button |
| Number of contacts as normally open contact: | 1 |
| Contactless type: | Ei |
| Number of rockers: | 2 |
| Number of poles: | 1 |
| Rated current: | 10 A |
| With lighting: | Ei |
| Feedback-signal contact: | Ei |
| Connection type: | Push-in clamp |
| Mounting method: | Flush mounted (plaster) |
| Type of fastening: | Screw mounting |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Thermoplastic |
| Halogen free: | Kyllä |
| Anti-bacterial treatment: | Ei |
| Surface protection: | Untreated |
| Colour: | White |
| RAL-number (similar): | 9010 |
| Transparent: | Ei |
| Label space/information surface: | Ei |
| Imprint: | None |
| Impact strength: | IK00 |
| Device width: | 70 mm |
| Device height: | 35 mm |
| Device depth: | 70 mm |
| Min. depth of built-in installation box: | 25 mm |
| Compatible with Apple HomeKit: | Ei |
| Compatible with Google Assistant: | Ei |
| Compatible with Amazon Alexa: | Ei |
| IFTTT support available: | Ei |