Push switch insert
1-gang 1-way push switch insert 16A/250V, 2 X-terminals, lamp possibility
Tyyppi: 1461.21 Tuotekoodi: 2TKA000227G1 GTIN: 6418677328817 Tuotekoodi: 2TKA000227G1 J M N & } K
1-push switch insert without rocker. All 1-gang rockers fit to the insert except 1788-xx. The switch has 1 closing contact and 2 X-terminals. The X-terminals can be used for extending other wires or connecting the signal light. The signal light can be connected as a search- or signal light or as a completely separate signal light.
Tekniset tiedot
Sähkösuureet
| Nominal voltage: | 250 V |
| Rated current: | 16 A |
Luokitus
| Suitable for degree of protection (IP): | IP20 |
Pakkaus
| Paketti: | 10/100 |
| Yksikkö: | kpl |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC000029 |
| Assembly arrangement: | Basic element |
| Model: | Single push button |
| Method of operation: | Push button |
| Number of contacts as normally open contact: | 1 |
| Contactless type: | Ei |
| Number of rockers: | 1 |
| Number of poles: | 1 |
| Rated current: | 16 A |
| With lighting: | Ei |
| With light source: | Ei |
| With signal lamp: | Ei |
| Feedback-signal contact: | Ei |
| Connection type: | Push-in clamp |
| Mounting method: | Flush mounted (plaster) |
| Type of fastening: | Mounting with claw and screw |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Thermoplastic |
| Halogen free: | Kyllä |
| Anti-bacterial treatment: | Ei |
| Surface protection: | Untreated |
| Transparent: | Ei |
| Label space/information surface: | Kyllä |
| Imprint: | Numbers |
| Impact strength: | IK00 |
| Device width: | 70 mm |
| Device height: | 70 mm |
| Device depth: | 26 mm |
| Min. depth of built-in installation box: | 15 mm |
| Compatible with Apple HomeKit: | Ei |
| Compatible with Google Assistant: | Ei |
| Compatible with Amazon Alexa: | Ei |
| IFTTT support available: | Ei |