Switch insert
1-gang intermediate switch insert, 16AX/250V, 2 X-terminals, lamp possibility
Tyyppi: 1067.21 Tuotekoodi: 2TKA000201G1 GTIN: 6418677328664 Tuotekoodi: 2TKA000201G1 J M N & } K
7-switch insert without rocker. All 1-gang rockers are suitable for the insert except 1788-xx. The switch has switch-over insert and 2 X-terminals. The X-terminals can be used for extending other wires. A signal light can be connected.
Tekniset tiedot
Sähkösuureet
| Nominal voltage: | 250 V |
| Rated current: | 16 AX |
Luokitus
| Suitable for degree of protection (IP): | IP21 |
Pakkaus
| Paketti: | 10/100 |
| Yksikkö: | kpl |
ETIM Data
| ETIM Version: | ETIM-9.0 |
| ETIM Class: | EC001590 |
| Wiring system: | Other |
| Method of operation: | Rocker/button |
| Assembly arrangement: | Basic element with full cover plate |
| Push button switch: | Ei |
| Number of rockers: | 1 |
| Mounting method: | Surface mounted (plaster) |
| Type of fastening: | Mounting with claw and screw |
| With mounting plate: | Ei |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Thermoplastic |
| Halogen free: | Kyllä |
| Anti-bacterial treatment: | Ei |
| Surface protection: | Galvanized |
| Colour: | Stainless steel |
| RAL-number (similar): | 9010 |
| Label space/information surface: | No |
| Illumination: | No |
| Rated current: | 16 A |
| Switching current for fluorescent lamps: | 16 AX |
| Feedback-signal contact: | Ei |
| Connection type: | Other |
| Washing machine switch: | Ei |
| Device width: | 70 mm |
| Device height: | 35 mm |
| Device depth: | 85 mm |
| Built-in depth: | 18 mm |
| Min. depth of built-in installation box: | 18 mm |